Оскільки людина в процесі своєї життєдіяльності витрачає кисень і виділяє вуглекислий газ, то вентиляція - це той регульований процес повітрообміну в приміщеннях, який повинен створювати сприятливий для людини стан повітряного середовища.

Сучасні вентиляційні установки покликані не лише оновлювати повітря у приміщенні. Вони можуть також очищати повітря, що подається, зволожувати його, нагрівати або охолоджувати до потрібної температури, створюючи в приміщенні найбільш комфортні для людини умови.

Загальноприйнята класифікація вентиляційних установок

  1. За способом створення тиску для переміщення повітря - з природним та штучним (механічним) спонуканням.
  2. За призначенням - припливні та витяжні.
  3. По зоні обслуговування - місцеві та загальнообмінні.
  4. По конструктивному виконанню - канальні та безканальні.

Залежно від цього, який мікроклімат потрібно створити у приміщенні, застосовується той чи інший вид вентиляційної установки. Наприклад:

  • Витяжні установки призначені для видалення відпрацьованого чи забрудненого повітря. Як правило, їх використовують для вентиляції гарячих цехів та виробничих приміщень із тепловим обладнанням.
  • Приточні установки призначені для використання в системах вентиляції та повітряного опалення у промисловості та цивільному будівництві. Припливна вентиляційна установка забезпечує надходження повітря з вулиці до приміщень примусовим способом, регулює кількість повітря, що нагнітається, виробляє його очищення від забруднень, домішок і запахів.
  • Припливно-витяжні вентиляційні установки зазвичай встановлюються у приміщеннях промислового призначення, торгових центрах, гарячих цехах, офісах. Завдання припливно-витяжної вентиляційної установки полягає у видаленні забрудненого повітря та заміщенні його чистим.

Системи вентиляції та кондиціонування - невід'ємна частина будь-якої сучасної будівлі та приміщення, оскільки без притоку свіжого повітря через системи вентиляції, кондиціонери, які успішно справляються із завданням підтримки необхідної температури та вологості повітря, не можуть підтримувати необхідний баланс вмісту кисню та вуглекислого газу в ньому.